Skip to main content

Club Listing


All club meetings are virtual until further notice by the Superintendent and Principal Williams. 

CLUBS

SPONSOR / ADVISOR

DAY and

TIME

Location

And

Google

Classroom

Mindfulness

Rachael Pongetti

1st and 3rd Tuesday

3:15 – 4:15 p.m.

 

Baking Club

Anna Pierce

Tuesdays

Rm. 24

3:15 – 4:30 p.m.

Bracelets For Backpacks

Blevins Rose

 

 

Chess Club

Noreen Clark

Alternate Wednesdays

3:15 – 4:45 p.m.

Rm. 203

 

Computer Science Club

James Roberson

 

 

Drama Club (International Thespian Society)

Autumn McConnico

 

Wednesdays

4:00 p.m

Rm. 95

Class code is 5xfo3no

 

Engineering Team

Karen Bruening

Tuesdays and Thursdays

3:15 – 4:30 p.m.

Rm. 61 and/or Workshop

English National Honor Society

Tanya Mason

Once a month

epdhjs

Entre Soeurs Club

Michael Jones

Alternate Wednesdays

3:15 pm - until

 

Rm. 81 & off campus

Environmental Club

 

Dawn Parnell

2nd Thursday

3:15 – 3:45 p.m.

 

Rm. 202

Fellowship of Christian Athletes (FCA)

Kerry Clarke

Fridays

8:05 a.m.

Rm. 509 in Gym

 

Future Business Leaders of America  (FBLA)

Jordan Johns

Thursdays

3:15 p.m.

Rm. 200 & Media Center

 

Homeless Pets of America C

 

Dawn Parnell

Fridays

3:15 p.m.

              Rm 202

Le Club de Français top!

Andres Garcia

 

 

French National Honor Society 

Andres Garcia

Roxane Quiquerez

Every other Friday

3:15 p.m.

 

Gaming Club

Erin Albrecht

Wednesdays

3:15 p.m.

Rm.  42

Gay Straight Alliance

Thomas Cain

Erin Albrecht

TBD

3:10 – 4:15 p.m.

 

Rm. unknown

 

 

 

 

 

HOSA

Mr. Aultman, Mr. Ramey, & Mr. Price

1st Monday

8:00 a.m. or  3:15 p.m

.Rm. 104

Humanities

 

 

 

International Discussions

Thelma Mullin

Mondays

3:15-4 p.m.

 

 Room 44

IB Ambassadors

Amanda Tryling

TBD

TBD

Junior Civitan

 

 

 

 

Key Club

 

Gloria Eligio

Wednesdays

4:00p.m.

TBD

Latin Club

 

 

 

Mock Trial Team

Valerie Walker

 

 

Tri-M Music Honor Society

Armand Navarro

Mondays

3:30-4:30 p.m

.

Rm. 98

Mu Alpha Theta

Virginia Snyder

Fridays

Rm. 11

TBD.

National Art Honor Society

Andrea Cain

Thursdays

3:15 – 4:30 p.m.

               Rm. 105 A

National Honor Society

Suzanne Ryals

Second Monday every month

4:00 - 4:30 p.m.

    rm. 26 & remote

By invitation only

 

Photography Club

 

Rachael Pongetti

Second and 4th Tuesday

3:20 – 4:30 p.m.

          Rm. 80

Playwriting Club

Autumn McConnico

TBD

 

Pretty-N-Pink

 

Katrina Washington

Mondays

3:15 p.m

            Rm. 312 .

Project Yarn

Robin Lepinay

 

 

Rho Kappa

Michael Jones

TBD

TBD

Science National Honor Society

Noreen Clark

Meeting dates TBD

3:15 p.m.

 

Science Olympiad Club

Cherie Stephens

Wednesdays

TBA

Google Meets

wgguj2r

Rm. 201

Scholars Bowl (Academic Team)

Tanya Boesel

Mon, Wed, Thurs

3:15

Room 28

Soccer Club

 

 

 

Spanish National Honor Society    Janny Crespo-Grow

 Meetings will begin 2nd quarter

Thursdays

  Room 29 

SGA (Student Government Assoc.)

Jordan Johns

 

 

Table Tennis Club

 

Michael Jones

Alternate Mondays

3:20- 5:00 p.m.

         Fricker Center

 

Trivial Debate Club

Amanda Tryling

 

 

Ultimate Frisbee Club

Michael Jones

Fridays

3:15-4:15 p.m.

 

Designated Athletic Field

Yearbook

Melanie Touchstone

Daily

1st & 2nd Periods

             Rm. 04

 

Yoga Club

 

 

 

Young Artists Organization

Andrea Cain

Thursdays

3:15-4:30 p.m.

 

Rm. 102-A